Czy można uczyć bhp w pracy? - o ppoż

szkolenia bhp

Klasyfikacja szkoleń BHP

Jednym z wielu obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ każdy pracownik i pracodawca musi posiadać ukończone ważne szkolenie BHP. Przeprowadzaniem szkolenia BHP zajmuje się spe

Czy można uczyć bhp w pracy? - o ppoż szkolenia bhp
cjalna firma zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów z branży BHP. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy musi być odpowiednio dobrane do rodzaju pracy, jaka jest wykonywana przez pracownika. Podstawowe rodzaje kursów BHP to kursy przeznaczone dla pracodawców i osób na stanowiskach kierowniczych, kursy BHP dla pracowników biurowych, kursy BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych, a także kursy dla osób na stanowisku inżyniera. Można wyróżnić jeszcze wstępne szkolenia BHP, które musi przejść obowiązkowo każdy nowo przyjmowany pracownik. Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różny okres ważności, w zależności od rodzaju kursu. Prowadzeniem każdego kursu zajmują się osoby posiadające odpowiednie wykształcenie w branży BHP.


Oferta wstępnych szkoleń BHP

Wstępne szkolenia BHP są takim rodzajem kursu, który jest przeznaczony dla pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie lub firmie. Pracodawca, który przyjmuje daną osobę do pracy musi upewnić się, że posiada ona ukończone szkolenie wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenia BHP zapoznają pracowników z najbardziej podstawowymi zasadami BHP obowiązującymi w każdej pracy. Za przyjęcie pracownika, który nie posiada ukończonego wstępnego szkolenia BHP, pracodawcy mogą grozić nieprzyjemne konsekwencje, wliczając w to karę pieniężną. Przeprowadzaniem wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma działająca w branży BHP. Zapoznanie pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie z obowiązującymi zasadami BHP jest istotne w zapobieganiu różnym niebezpiecznym sytuacjom i w utrzymywaniu bezpieczeństwa w firmie. Każdy pracodawca powinien pamiętać o obowiązkowym ukończeniu wstępnego szkolenia BHP przez pracownika, który ma zostać zatrudniony.


Pomoc w sporządzeniu dokumentacji powypadkowej

W niemal każdej pracy, mimo zachowania wszelkich zasad i przepisów związanych z bezpieczeństwem, może zdarzyć się jakiś nieszczęśliwy wypadek. W sytuacji wypadku, który miał miejsce podczas pracy, obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji powypadkowej. Firma działająca w branży BHP oferuje pomoc w postępowaniu powypadkowym zajmując się sporządzaniem dokumentacji oraz instruowaniem pracodawcy, jakie kroki należy podjąć w kolejnych etapach postępowania powypadkowego. Pierwszym krokiem w przygotowaniu profesjonalnej dokumentacji powypadkowej jest przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia w związku z zaistniałym wypadkiem pracownika. Jednym ze sposobów zapobiegania wypadkom podczas pracy jest właściwe edukowanie pracowników o grożących niebezpieczeństwach poprzez szkolenia BHP oraz różnego rodzaju kursy. Nie zawsze jednak możliwe jest zapobiegnięcie wypadkom w miejscu pracy, więc w sytuacji zaistnienia jakiegoś wypadku obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie dokumentacji powypadkowej.


Ile trwa kurs BHP

Posiadanie ważnego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracowników i pracodawców, co wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy można podzielić na wstępne i okresowe. Wstępne szkolenie BHP jest przeznaczone dla pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie, zawiera więc jedynie podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa. Wstępny kurs BHP trwa około trzech godzin. Czas trwania okresowych szkoleń bezpieczeństwa jest uzależniony od rodzaju kursu, a tym samym od ilości przedstawianego materiału. Okresowe szkolenie dla pracowników biurowych powinno trwać minimum osiem godzin, a sam kurs jest bardzo często połączony z samokształceniem uczestników. Z kolei szkolenie BHP przeznaczone dla pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami trwa około szesnastu godzin. Czas trwania szkolenia BHP zależy więc od rodzaju wybranego kursu oraz ilości zawartego w nim materiału do przyswojenia. Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą więc trwać osiem, jak i szesnaście godzin, nie licząc czasu przeznaczonego na samokształcenie.